Wattóra vagy Amperóra? Így hasonlítsd össze a különböző adatokat!
Egy Amperóra az hány Wattóra? Fizika órán biztosan volt róla szó, de az is biztos, hogy csak kevesen emlékeznek rá. Pedig a két mértékegység összehasonlítása sokszor jól jön, hiszen a különböző gyártók, forgalmazók hol az egyikben, hol másikban adják meg az elektromos eszközök fontos paramétereit. Lehet egy X Amperórás (Ah) aksival működő kütyü és egy másik, Y Wattórás (Wh) eszköz, neked pedig el kell döntened, hogy melyikkel jársz jobban. Most megkapod hozzá a szükséges infókat.
Mi az a Wattóra és az Amperóra?
A Wattóra az elektromos eszköz teljesítményének mértékegysége, az Amperóra pedig az elektromos tárolókapacitást jelöli. Szabatosabban megfogalmazva: 1 Wh = 1 W átlagos teljesítmény biztosítása 1 óra alatt. 1 Ah = 1 órán keresztül 1 A töltés áthaladása a vezetőn.
Éppen ezért Wattórával inkább az áramot felhasználó eszközök munkáját jellemzik, míg Amperórában adják meg azt, hogy az akkumulátor mennyi időn keresztül mennyi energiát tud biztosítani. Mindkét érték függ az akkumulátor úgynevezett névleges feszültségétől, amit Voltban (V) szokás megadni. Tehát kicsit bonyolódik a téma, és megértéshez néhány számolást el kell végezni.
Olyan esetekben, amikor egyes eszköztípusoknál a feszültség értéke adott és mindig ugyanannyi, érdemes Ah-t megadni, hiszen ezzel pontosan jelölhető, hogy melyik akkuval ellátott kütyü fogja tovább bírni egy töltéssel. Olyan esetekben azonban, amikor az egyes eszközök különböző tulajdonságú akkumulátorokkal és motorral lehetnek ellátva, a Wh jobban mutatja, hogy milyen teljesítményt tudunk kinyerni belőlük.
Nézzük, mennyi ideig tudja az akku működtetni a 350 W-os motort! Az összehasonlításhoz az akkumulátor Wattórában mért energiatartalmát osztjuk a motor teljesítményével: 480 Wh / 350 W = 1,38 óra a városi e-bike esetében, és 374,4 Wh / 350 W = 1,07 óra az e-MTB esetében.
Ez azt jelenti egy e-bike vonatkozásában, hogy a nagyobb teljesítményű motor gyorsabb és erősebb, azonban ez függ az akkumulátortól is, mert ha az nem tud megfelelő mennyiségű energiát biztosítani, a nagyobb teljesítményű motorral nem sokra megyünk. Az akkumulátor teljesítőképességét Wattórában (Wh) adják meg, ami a feszültség (V) és a kapacitás (Ah) szorzata. Azt, hogy egy aksi mennyi ideig tudja működtetni a motort, a kinyerhető energia mennyisége határozza meg.
Az akkumulátor névleges kapacitását könnyű kiszámítani: Ah = Wh / V, azaz Amperóra = Wattóra / Feszültség. Azonban fontos, hogy az Amperóra önmagában ezt nem mutatja meg, mivel ez a feszültség ismerete nélkül e vonatkozásban egymagában nem értelmezhető érték.
Így számolható át az Amperóra Wattórába és fordítva
Ha szeretnéd egyértelműen megtudni, hogy két vagy több akku közül melyik a tartósabb, melyikkel jutsz messzebbre, vagy melyik tud több energiát biztosítani, akkor a következő egyszerű képlettel közös nevezőre hozhatod az adatokat:
Wh = Ah x V, azaz Wattóra = Amperóra x Feszültség.
Tehát az egy időegységben felhasználható energia a tárolható töltés (akku kapacitás) és a névleges feszültség (mennyi elektromos töltés száguld át az akkuból a felhasználóhoz) szorzata.
A motor által maximális teljesítményen használt időtartam kiszámítása egyszerű, csak elosztjuk az akkumulátor energiatartalmát a motor teljesítményével:
Városi e-bike: 480 Wh / 350 W ≈ 1,38 óra
e-MTB: 374,4 Wh / 350 W ≈ 1,07 óra.
Wattóra, Amperóra tiszta sor, de mi van még?
Amikor elektromos eszközöket nézegetsz, akár pont e-bike-ot, akkor fontos, hogy pontosan képben legyél, mit is tudnak ezek a járművek, mert így fogod tudni kiválasztani azt a típust, ami legjobban passzol hozzád. Akad még néhány fontos szempont, amit érdemes figyelembe venned e-bike vásárlásnál, és mi erről is írtunk neked egy hasznos bejegyzést. Tájékozódj, számolj, kalkulálj, vagy ha biztosra mennél, hívj minket bizalommal, és ellátunk kellő infókkal, nem csak Wattóra, Amperóra ügyben!